13 Aralık 2007 Perşembe

GÜNÜN ÖZETİ


Bugün 13.12.2007 ve Ülkemizin taraftarını en çok memnun eden futbol takımlarından biri olan Fenerbahçemizin avrupada en iyi ilk 16 takım arasına kalmasının verdiği mutlulukla güne neşeyle başladım.Aklımda yaklaşık bir haftadır yağan yağmur sonrası arılarımın ne durumda olduğu düşüncesi ile bir an evvel onların yanına gidip durumlarını kontrol etmek var.Ama tabi öncelikle uzun zamandır yaptığım görüşmeler sonucu ancak bugüne nasip olan ve ertelenmemesi gerek bir işide bitirmek zorundayım;


Arıcılık merakı içimize işlediğinden bu yana arıcılığın yanında öğrenmemiz gereken ve zaman içerisindede yapmak zorunda olduğumuz bazı işler kendiliğinden bizi olayın içine çeker,bunları tek tek saymaya gerek yok sanırım.Gelelim asıl konuya,sabah kahvaltısından sonra bindim kamyonete doğru bacanağın kapısına dayandım hadi gidiyoruz diye :) , Yolculuk doğruca Torbalıda bulunan Çevre ve Orman il Müdürlüğüne bağlı ağaçlandırma fidanlığı.Fidanlık yetkililerine derdimizi (ballı bitkilerden almak istediğimizi) anlattıktan sonra hangi tür fidanları alacağımızı Beyazkovan sitesinden indirdiğim listeyi mevcut görevlinin eline verince konu daha iyi anlaşıldı.Tabi bu dikilecek ağaçlar yaklaşık olarak 4-5 sene sonra belki nektar vermeye başlayacak ama yinede bir yerden başlamak lazım.Sonuçta sabit arıcılık yapıyoruz!!


Sayı olarak 110 tanesi akasya ve geri kalanının diğer türlerden oluştuğu yaklaşık 250 adet fidanı ücretini ödeyip tekrar dönüş yoluna koyulduk.


Çıplak köklü olması dolayısı ile hemen dikilmesi gereken akasya fidanlarını dikmek üzere işe ancak öğleden sonra başlayabilmiş olmamız yine ayrı bir şanstı bizim için , çünkü yağmurun yağması an meselesi idi.


Yarım günde çalışan sayısı iki kişi olması dolayısı ile 73 adet fidanı bahcede diktikten sonra saat 4 olmuştu ve bizde bitmiştik tabi,Arı sevdalısı olmak insana neler yaptırıyor işte görüyorsunuz . Bir zamanlarbana birisi bana bütün bu yaptıklarımı yapacağımı söylese belkide inanmazdım ama hayat bu işte!


Yarın yani cuma günü fidan dikim işlerine tabiki devam edeceğiz ve ben bütün bu yaptıklarımın sebebi her ne olursa olsun (insanlık için,doğa için,gelecek için,arılarım için,vatan için,sağlığım için) güzel şeyler olduğunu düşünüyorum.
Bu arada arılarımın yanındada bir sigara içimi mola vermektende geri kalmadım laf aramızda;onların uçuş tahtasında olmamaları hiçte tuhafıma gitmedi çünki hava gayet soğuk ve kapalı , onlarda sanırım birbirlerini kucaklamışlar gelecek kuşakları için yaradanın onlara verdiği ömrü tamamlamak için oldukça ağırdan almanın formüllerini düşünüyorlar.Haydi hayırlısı.
Kovanörtü tahtası ve üstüne örttüğüm bezler.


Buda başka bir kovan.Sırasıyla üstte örtü bezi-örtü tahtası-battaniye veee en üstede kovan üst kapağı geiyor.

Kovan içi daraltma tahtası ve ardında kalan boşluğu doldurduğum strofor parçaları.

Son olarak benim şımarık köpeğim,öyle bir bakışı varki hadi işi gücü bırak benle oyun oyna der gibi melül melül bakışı yokmu ,İnsanı nasılda etkiliyor dünya tatlısı , ama bugün onunla fazla ilgilenemedim.Kalın sağlıcakla...

8 yorum:

benli zeytincilik dedi ki...

fidanların hayırlı,UĞURlu olsunda hazır gitmişken bir kaç akasyada bana alsan nolurdu.

ilhamiuyar dedi ki...

Bu fidan dikme olayını tüm arıcıların benimseyip genele yaymamız gerektiğini düşünüyorum.Çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyor,başarılar diliyorum.

ilhamiuyar dedi ki...

Sevgili Uğur bey Sitenizde sigaranın zararlı olduğuna dair çok güzel uyarı var ama yazınızda sigara içimlik moladan bahsediyorsunuz inşallah sigara içmiyorsunuzdur.Sigarasız günler dileklerimle,hoşca kalın

Ballı Baba dedi ki...

Değerli dostum; Adın gibi bu sektöre UĞUR getirdin buna emin ol. İnancımız gereği kıyamet koparken bile ağaç dikmekle emrolunduk. Her ne amaçla olursa olsun her kim dikerse diksin, o ağaçlar var oldukça kurtlar kuşlar faydalandıkça Allah o kişiye karşılığını vereceğini vaad ediyor. O gün çektiğin yorgunluğu nefes almakta zorlanan kişilere sor. Bir ağaç 70 kişiye oksijen sağlıyor. Düşünsene ne kadar büyük iş yaptığını. Hayırlı olsun, devamıda gelsin inşallah. Vıdıvıdı yapanlarada örnek olsun. Sağolasın, İYİ Kİ VARSIN

benli zeytincilik dedi ki...

Benimde hiç anlamadığım ve hep sormak istediğim bir konuyu İlhami Uyar sormuş.Bilader kendin sigara içiyon o sigara düşmanı ,yanlı vede yanlış şey ne arıyor orada?
Yani hoca misali,ele verir talkımı kendi yutar salkımı sözü olmuyormu?
Zaten bana da fidan almadığını tavım.

fatih güneş dedi ki...

Büyüksün baba ne denirki buna anca bu denir.

Hüseyin ALTINTAŞ dedi ki...

kovanların üstünü bir güzelce örtmüşsün
havalandırma deliği üstten brakmışındır inşallah
saygılar
kal sağlıcakla

UĞUR KIRAN dedi ki...

Hüseyin kardeş,
mevsim itibarıyla havalar soğuk biliyorsun, gece ile gündüz arası sıcaklık farkı oldukça fazla.Yani demek istediğim bu mevsimde havalandırma deliğine gerek yok.Zaten dış hava sıcaklığı ile içerdeki hava sıcaklıgı farklı oldugundan kovan giriş deliğinden hava akımı kendiliğinden meydana gelir.