28 Şubat 2008 Perşembe

Perşambe günü izin aldık

Hafta içi izin almamızın asıl nedeni bizim arap kılıklı şımarığın karma aşısını yaptırmak amaçlı idi.Sabahın köründe yola koyulup Urla Belediye Veterinerinde aşısını yaptırdıktan sonra yine döndük bahçemize ve elde fotoğraf makinası doğruca kovanların yanınaaa..

Bu kızımız fotoğraf çekildiğini anlayınca nazar boncuğunun yanına attı kendini, nazar değmesin cicilere

Geçen sene polen tuzaksız olarak yaptığım kovanlardan bir tanesini polenliye çevireyim dedim,bu aralar sezon hazırlık dönemi ya bizde deneme yapalım dedik bakalım başarabilecekmiyiz.

Eski alt tabanı bir şekilde yerinden çıkarttıktan sonra işyerinde tarif üzerine kestirttiğim ahşap malzemeleri sırasına göre çivilerle çakıyorum, çivi çakarken elime vurmazsam yaptığım iş güzel olmaz illa enaz bir sefer keseri kaçırmam lazım :)

Alt eleği tutturuyorum işin yarısına gelmişim demek, alt tabanı oluşturan parça tek parça değil ama arada tutkal kullandığım için sorun olmuyor...


Ustabaşı tarafıma nezaret etmekte, oramı buramı çekiştirip durmasada iş yapsak güzel olacak ama


Ve işte boyanmamış haliyle yeni tabana sahip eski kovanım

Ne işçilik ama, arıcılığın yanında öğrenmediğimiz meslek dalı kalmadı ; birde arıcılığı tam manasıyle yapabilsek ( üstad larımızın yanında arıcıyım demek biraz ukalalık oluyo ama ). Henüz stajyer arıcıyız demek lazım sanırım.


Doğru boyanmaya hadi bakalım aksi taktirde ömür kısalır

Bunlarda ne diyeceksiniz, kendi ellerimle yaptığım şablondan başka ne olabilir, yeni aldığım kovanlara kayıt tutmada kolaylık amaçlı olsun diye vuracağımız numaralar için çok gerekli ( falçata ile bu şablonu yaparken hem çok itina gösterdim hemde iki kere sol el işaret parmağımı fena şekilde kestim desem yalan değil, zor işmiş ama ne yapalım her zaman lazım)


İşte numaralandırma, ne yakışıklı olmuş, İnşallah asıl amacımızdada bu şekilde başarıya ulaşırız

5 yorum:

ilhamiuyar dedi ki...

Uğur bey sizi takip ederken marangozluğuda öğreneceğiz,mesleğinde ve arıcılıkta başarı dileklerimi iletiyorum.Görünüşe bakılırsa bademler ve erikler çiçekte galiba,herşey gönlünüzce olsun.

benli zeytincilik dedi ki...

brawo ya ne güzel yapmışsın.Birde arıcıyım de be.Stajyer arıcımı kaldı?Adamlar bir akıllar veriyor sanarsın ki 1500 kovan arıyı
firesiz kışlatıyor.Kovan başına da 50 kilo bal alıyor.Anlatıyorlarda anlatıyorlar.Ne bitmez tükenmez bilgi birikimiymiş bu.Benim gözümde sen hepsinden daha fazla arıcısın.Gerçektende öylesin.

UĞUR KIRAN dedi ki...

ilhami abi ve emin abi, yaptığınız güzel yorumlara teşekkür ederim. İlhami abi burda sezon başladı inşallah devamıda güzel olacak, emin abi uygulamalarımız konusunda görüşelim ; beraber hareket etsek ne dersin..

benli zeytincilik dedi ki...

düşünmem gerekir.Senin lakabın
-bir yalnız arıcı- değiştirmen gerekebilir.İki yalnız arıcımı olalım?

UĞUR KIRAN dedi ki...

EMİN ABİ O YALNIZLIĞIN SEBEBİ,ARILARIMLA UĞRAŞIRKEN YARDIMCIM OLMAMASINDAN DOLAYI ÇEKTİĞİM SIKINTIDAN ESİNLENEREK YAZILMIŞ OLMASI;GÖRÜŞMEK ÜZERE