26 Mart 2008 Çarşamba

Bu çiçekte bal yada polen varmı?


Arıcılık demek çevredeki floranın da yakından takip edilmesi ve ona göre uygulamalar yapılması demek.En azından arıcılığın temel koşullarından biri flora bilgisine haiz olmak.


Flora takibi yapmak, tabiattaki bitki türlerinin ismen tanınması ve arıcılığa ne kadar faydalı olup olmayacaklarının iyi bilinmesi , nektarmı veriyor polenmi veriyor ayrı ayrı tüm bitkileri olmasada en azından çevremizdekileri iyi bilmek arıcılığın temel öğelerinden.


Bu nedenle arıcılık hastalığının hayatımızın bir parçası olmasına paralel olarak tabiata olan merakımız ve hayranlığımız sürekli artmakta.Ne çareki kendi adıma konuşmam gerekirse bu konuda ne kadar bilgi yoksunu olduğumu arıcılığa başladıktan sonra farkettiğimi ifade edebilirim.

Dolayısı ile etrafımda gördüğüm her türlü çiçeği ,bitkiyi ve ağacı tanımaya öğrenmeye çalışıyorum.Hangi mevsim hangi ağaç çiçek açar,hangi çiçek ne zaman açar, ne kadar süreyle çiçeklenme süreleri devam eder, yıl boyu bunları çevremde yaptığım gözlemlerle not alıyorum.


Yıl boyu dönem dönem çeşitli çiçek türleri yeşerdikçe burda yayınlayacağım;bu çiçeklerin ilkini bu konuda bilgisi olanların görüşüne sunuyorum.Bu günlerde etrafta bolca bulunan bu sarı renkli çiçekten bol miktarda var ve arılar çok yoğun olmasada bu çiçeklerin üstündeler.

3 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Uğur kardeşim, bu bitki yabani hardal bu mevsimde açmaya başlar, uzun süre nektar ve polen verir. Arılar için can simidi gibidir.

mahmudiyearicilik dedi ki...

Selehattin beye katılıyorum. Arıcılık yapınca bazı bitkileri arıyor insan bizim buralarda tarlada biterdi bu otlar onları bitirmek için çok mücadele ederdik şimdi ilaçlar çıktı ilacı atıyorsun tarlada hiç kalmıyor benim anlattığım 30 sene evvel iyi çalışmalar.SELAMLAR

salih arıcı dedi ki...

Uğur bey eğerki hangi çiçek olursa olsun,üzerinde arı görürseniz mutlaka bal veya polen içermektedir,bu mübareklerin boşa harcayacak zamanları hiç yoktur,kaynağı çabucak bulur ve kullanırlar.Doğa konusunda sana son derece katılıyorum.Araştırmalı iyi bir sezon dileklerimle,kal sağlıcakla.