10 Mart 2008 Pazartesi

HAFTA SONU NE YAPTIK

Cumartesi günü sabah erken saatte kalkıp bir haftadır özlemini çektiğim bahçemin , arılarımın ve şımarık adlı köpeğimin yanına gittim.


Daha bahçeye varır varmaz arabanın sesinden geldiğimi anlayan köpeğim kendini havalara atmaya başladı, nasıl seviniyor görmeye değer doğrusu.Bir hayvan sahibini görünce bu kadarmı sevinir, resmen deliye dönmüş gibi kendini nasılda dört ayagını birden yerden keserek havaya atlıyor zıplıyor; karşılıklı sevgi gösterilerinden sonra hemen mükafatını veriyorum tabiki...

Bundan tam bir ay evvel almış olduğum yeni kovanların üzerlerine numaralarını vurmuştum, iç temizliklerini yapıp pürmüzle hafiften ısıtma işlemine tabi tutup arılar için hoş olmayacak olasılıkları ortadan kaldırdım.

Ve eski kovanlarda geçen yıldan beri konaklayan arılarımı yeni evlerine aktarma işlemini yaptım, eski kovanların bazılarında rutubet olayından dolayı zeminde bayağı bir farklılaşma ve olumsuz görüntüler meydana gelmişti.Kovanları yenileriyle değiştirme işini yaparken tabiki mevcut çerçeveleri tek tek kontrol ve elden geçirme şansını kaçırmadım.Kovandan kovana aktarım esnasında kovan içinde yanyana duran iki çerçeveyi birbirine bağlayan köprü şeklindeki balmumları ve yan çıtaların kenarlarında kalan propolis kalıntılarını temizledim.Bu temizlikteki amaç tüm çerçeveler (10 adet) kovan içine konduğunda kovan içinde olması gereken yan boşlukların korunması ve arıların çalışabilmesi için ideal ortamın hazırlanması idi.
Çerçevelerde bulunan arıların genel durumları olumlu görünümde , gelişme hızları oldukça iyi, hastalık belirtisi yok gibi , analar gayet sağlıklı ve yumurta atış hızları ivme kazanmış vaziyette ...

Havalar gece 10, gündüz 20 derece civarında gitmeye başlayınca onlarda baharın geldiğini anladılar sanırım.


Çevrede açan çiçekleri izlemek ve arıların nektar arayışını takip etmek arıcılığın bir başka güzel yanı


Ortalama olarak 3 -3.5 çerçeve kapalı gözlü çerçeveler bulunan kovalarda verdiğim ilave temel petekli çerçevelerle kovanlar 8-9 çerçeveye çıkmış durumda.Mart ayı başında elde kalan son kek parçalarını verdiğim kovanlarda keklerden eser kalmamıştı, ancak yavrulama hızının artmasıyla beraber bal tüketiminin daha hızlı olacağı aşikar.

Yeni kovanlara aktarım esnasında, aynı gün içinde (akşam üstü şuruplama için tekrar açacağımızdan dolayı) bir sefer daha fazla rahatsız etmiş olmamak için daha önceden hazırladıgım % 65 lik formik asit çözeltisini çerçevelerin üstüne yerleştirdiğim pedlere enjekte ettim.Kovanlardan 4 adedinde bu yöntemle varroa mücadelesi yöntemini tercih ettim, diğer dört adet kovanda ise geçen yıldan kalma Bayvarol şeritlerinden kullandım.8 çerçeye 2 adet olacak şekilde çerçevelerin arasına astığım şeritler 4- 6 hafta kadar orada kalacaklar.

Dedik ya bal stoku hızla azalmaya başlamış ve tüketimde gitgide artıyor diye, akşam oldu ve 1.5/1 oranıyla hazırlanmış şuruptan kovan başına 0.5 litre düşecek şekilde tüm kovanlara takviye yaptım,pazar günü aynı oran ve miktarda şurupları ikinci kez vererek hafta sonu operasyonu tamamlandı.Perşembe günü tekrar buluşmak dileğiyle ...6 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Allah nazardan saklasın. Arıcı işlerini sırasıyla yapan adamdır. Gelişmeler süper, kovanları değiştin, sütleğenler açmış polen bol daha ne olsun... Şurubu 1/1 oranında yap ki arıların fazla suya çalışmasın.

Büyükdereli Ayhan dedi ki...

Uğur bey, önümüzde kocakarı soğukları var, dikkat et . Selahattin beye katılıyorum şurubu 1/1 yaparsan iyi edersin. Bol kazançlı bir yıl dileğiyle Selamlar.

Ali Türk dedi ki...

Uğur bu arada resimler düzelmiş::)).Arıların alanını açma sıkışık devam etsinler.Sıkışmadan,zarar gelmez.Ama açılıp saçılmak zamansız arıyı hastalılara maruz bırakır ve geri gitmesine sebeb olur.Maşallah arılarıyın durumu iyi,inşallah iyi bir sezon yaşarsın.

ilhamiuyar dedi ki...

Uğur bey emek verdiğiniz zaman arı karşılığını veriyor,bol verimli bir sezon geçirmenizi dilerim,iyi çalışmalar kolay gelsin.

manos dedi ki...

keep walking
nice job ugur !!!!!!!!!!

KOVANCI dedi ki...

merhaba uğur abi.abi allah nazarlardan saklasın cektiğin resimler o kadar güzelki kovancılığı bırakıp habi olarak yaptığımız arıcılığı büyütmek istedim.
umarım kovanalar istedğin gibidir.bi şikayetin olursa bizlerle paylaşmanı istirim.
tüm arıcı abilerime kolaylıklar dilerim.inşallah güzel bi sezon geçiririz.saygılarımla.gökhan yıldız