12 Nisan 2008 Cumartesi

İkinci polen vakası

Bundan bir ay evvel mart sonu soğukları henüz gelmeden havaların ısınmasına aldanarak polen tuzaklarını kısa bir süre takmıştım kovan girişlerine.Ancak havaların değişime uğrayacağını ve yeterli yogunlukta polen gelmediğini görünce tekrar cıkartmıştım polen tuzaklarını. Geçtiğimiz perşembe akşamı bu sefer tam zamanı diye yeniden polen tuzaklarını girişlere yerleştirdik ve havalarında mevsim normalinin üstüne çıkmasıyla kovanın ön yüzünde oluşan durum bu şekilde.
Giriş deliğinde aşırı trafik yogunlaşmasından dolayı polen yüklü olarak gelen arılar sıra bekleme pozisyonuna geçmiş vaziyette pistte park etmiş durumdaydılar.
Bazıları getirdikleri polenle kovanın önyüzünde beklemeyi tercih ederken bazılarıda tablada duruyorlardı, giriş çıkışları düzenleyen vatandaş uyuyor mu ne durumdan haberi yok.Gereksiz zaman ve polen kaybı yaşanıyor bu durumda.. İşte bunlarda ayaklarında tutmaktan sıkılıp yere döktükleri polenler.Bu durum gerçekten çok ilginç ; normalde çiçeğin üstünden poleni alan arı kovana getirdiği poleni bu şekilde düşürmüşse tekrar onu alacam diye uğraşmıyor ve tabi hazır canım polen orda ziyan oluyor..
İnsanın emeğinin karşılığını şimdilik azda olsa alması ne kadarda huzur verici bir sevince dönüşüyor.
Bu çerçeve malesef diğerlerine nazaran geride kalan kovanımdan çıkarılmış bir çerçeve.Gördüğüm kadarıyla biraz geçte olsa gelişim hızı artmış ve tam manasıyla sezona başka ayar yapmaksızın girecek olan kovanlardan biri.
Aynı kovandan dalak görüntüsü,ilave çerçeve verildi
Çevrede bolca bulunan ve arıların nektar aldığını tahmin ettiğim yer çiçeklerinden biri


6 yorum:

TUNCAY ERDEM dedi ki...

Ugur bey masallah etraftaki cicek ve dolayisiyla nektar zenginligi nekarda guzell...

mahmudiyearicilik dedi ki...

arıcı dostum uğur maşallah bol polen bol nektar inşallah bu sezon bol bal alırsın bereketli bir yıl olur. SELAMLAR

manos dedi ki...

ΜΕΡΗΑΒΑ
Ι SAW alot of polen here the same .
see you

Mehmet Yüksel dedi ki...

Maşallah polen akımı baya güzel,resimler güzel çıkmış başarılar diliyorum.

Selamlar.

ilhami uyar dedi ki...

Sevgili Uğur bey yurdun çeşitli yerlerinden gelen fotolardan anladığım kadarıyla mevsim özellikleri açısında ters bir durum yok,herşey olması gereken şekilde inşallah verimimizde güzel olur.Başarı sağlık ve bol ürün dileklerimle,

UĞUR KIRAN dedi ki...

TÜM ARICI DOSTLARA,
AYNI DUYGULARLA SİZLERİNDE ARILARINIZDAN BOL BOL BAL,POLEN VS. ÜRÜNLER ELDE ETMENİZİ DİLERİM;
hEPİMİZİN ÜRÜNÜ BOL BEREKETLİ OLUR İNŞALLAH.