7 Mayıs 2008 Çarşamba

ARILARDA YENİ VİRÜS

07.05.2008 TARİHLİ HÜRRİYET GAZETESİNİN HABERİ

Arılarda 3 yeni virüs

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesinde 5 bin arı üzerinde yapılan incelemede yurt dışında yaygın olarak görülen, Türkiye'de ise bugüne kadar hiç rastlanmayan üç farklı virüs bulunduğu bildirildi.Akdeniz Bölgesi'nin bazı illerinde bal arıları üzerinde bir araştırma yapıldı.Araştırmayı yapan ekipte yer alan MKÜ Veteriner Fakültesi Parazitoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Necati Muz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bal arılarının ölümlerinin tıbbi nedenlerini saptamak amacıyla Ankara Üniversitesi ile Hatay, Adana, Mersin, Osmaniye'de bulunan arılar üzerinde inceleme yaptıklarını söyledi.Arıların sonbahar ve kış aylarında mevsimin ılıman geçmesi nedeniyle Akdeniz Bölgesi'nde bulunduğunu ifade eden Muz, şöyle devam etti:“Bal arıları ilkbaharda İç Anadolu ve yaz aylarında da Karadeniz Bölgesine göç ediyor. Bölgemize kış aylarında geri geldiklerinde ölümler artmaya başlıyor. Örneğin 2006 yılında bölgemizde 33 bin kovan telef oldu. Birçok arıcı sıkıntıya girdi. Yaşanan bu ölümler nedeniyle arılar üzerine bir araştırma yapmaya karar verdik. Bu kapsamda Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'daki yetiştiricilerden 5 bin arı topladık. Bu arılarda hastalık olup olmadığıyla ilgili laboratuvar incelemesi yaptık. İncelemede yurt dışında yaygın olarak görülen, Türkiye'de ise bugüne kadar hiç rastlanmayan üç farklı virüse rastlandı. Birçok arının küresel ısınmanın yanı sıra, tespit ettiğimiz deforme, akut, varroa destructor virüsleri nedeniyle halsiz düşüp öldüğü tespit edildi.”Arıların bu virüsleri göç ettikleri yerlerden alabileceğini vurgulayan Muz, “arılarla ilgili risk haritaları oluşturulup, yetiştiricilerin kullanacakları ilaçlarla ilgili eğitim çalışması düzenlenmeli” diye konuştu.Haritaların oluşturulmasıyla arıların hangi bölgeden ne şekilde virüsler alabileceğinin ortaya konulabileceğini belirten Muz, bunun sonuncunda da uygun ilaçlama yöntemleri ile bu virüslerden kurtulunabileceğini kaydetti.“ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜMLER DAHA DA ARTAR”Türkiye'nin 4,5 milyon arı kovanı ile dünya genelinde kovan sayısı açısından ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Muz, ancak yetiştiricilerin bilinçli olarak bu işi yapmadıklarını ileri sürdü.Önlem alınmaması durumunda geçen yıl yaşanan ölümlerden daha fazlasının yaşanabileceğinin altını çizen Muz, Türkiye'de bal üretiminin giderek azalacağını ve yetiştiricilerin zor duruma düşeceğini söyledi.

4 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Ugur bu yazı çelişkilerle dolu.İlk diyorki,yurt dışunda olanlar ülkemizde öyle bir vürüs yok.Sonra arıları öldürdüler diyoprlarki üç yeni vürüs bulduk,nasılsa kimse anlkamıyorya,atsınlar bakalım.Arıların ölüm nedenlerini biz yazdık vürüs falan yok.Bir ay olmadı pınarhisar'daydık.Aynı ilçe içinde 5 arıcımızda bir kovan sömemiş,digerleri dökülmüş.Bunlar bence bilim adamı filan degil.Şovmen iş olsun diye bir yerlerden çeviri yapıp kimse anlamasın diyede çorbaya çevirip açıklama yapıyorlar.Arı ölümleri her yerde yaşandı benim civarımdada arı kalmadı bende niye bir kovan sönmedi.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Ali abi haklısın, size sözüm yok ancak arıcılık konusunda gizli bir menfaate değilde genel olarak tüm ülke arıcılarına hizmet edecek bir takım çalışmlar yapılıp sonuçları ortaya konulursa neden faydalanmayalım ki? Birilerin bir şeyler yapması hiç yapmamasından iyidir.Benim tek temennim, ülkemizde ki genetiği değiştirilmiş bitki tohumları gibi arılarımızında genetiği ile oynayıpta bizi kendilerine ilelebet bağlayacak yabancıların bu işlere girmemesi.Aksi taktirde şu anda bile beğenmediğimiz arıları arar duruma düşebiliriz.

ilhami uyar dedi ki...

Sayın Kıran,son günlerde okumuş olduğumuz yayınlardan nosemanın değişik bir türünden bahsediliyor,biz bir tarafa kanalize olmuşken diğer taraftan başka bir hastalık beliriyor maalesef,temennimiz odurki olayların üzerine ciddiyetle gidilip arıcılığımız ve arıcılarımız telafisi mümkün olmayan zararlardan korunmuş olur .

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

sayın ugur kardeşim bizim buradaki arı ölümleri için yaptıgımız müracat sonuçları yeni geldi ballarda kalıntı raslanmamış ,arılardabelli vürüs veya hastalık teşkil edilecek unsurlar yok imiş arıların ölüm nedeni olarak sonbaharda polen yoklugu küresel ısınma sonucu oluşmuş anada yavruya yatmamış ve arılar yaşlanıp kış ortasında ömürleri bitmiş diye rapor etmşler şimdilik sonuç bu kolaygelsin