26 Mayıs 2008 Pazartesi

ÇİÇEKLER VE DÜZENLEMELER

Bölge olarak ülkemizin en sıcak iklimin seyrettiği ege bölgesinde çok kısa süren ilkbahar mevsiminde yer çiçeklerinin açması ve tekrar kuru ot haline dönüşmeside malesef fazla uzun bir dönemi kapsamamaktadır.


Diğer yörelerimize nazaran ilk bahardaki mevcut yer çiçeklerinden bal akımından faydalanmak için mutlaka arıları erken ilk baharda olabildiğince geliştirmek gerekmektedir. Aksi taktirde havaların erken ısınması nedeniyle sabit arıcılık yapacaklar için yaz mevsiminde nektar durumu oldukça düşük seviyelere inmektedir.Bu sorunu aşmanın en basit yöntemi ise tabiki daha yeni ısınmaya başlayan bölgelere arıları götürüp o bölgelerdeki bal akımından faydalanmaktır.


Doğayı takip ettiğimizde ise hemen her dönem mutlaka bir çiçek türünün açtığını diğerinin kapandığını gözlemlemekteyim.Şu ana kadar açan bademler, akasyalar, narenciye, üçgül ve kanola gibi nektar veren bitkilerin içinde arıların, oran olarak en fazla kanola bitkisinden faydalandığını düşünüyorum.Çünkü akasya ve narenciye arıların bulunduğu arazide malesef yok denecek kadar az.Yukardaki çiçek türü ise meşhur kekik türlerinden dağ kekiği dedikleri türe ait.Şu ana kadar birikmiş olan balın içine bu bitkiden alınan kendine has kokulu nektarda karışırsa balın daha iyi olacağına inanıyorum.

Acemilik bu olsa gerek o kadar kitap defter karıştırmamıza ragmen bazı şeyleri uygulamadan öğrenmek olmuyor.Literatürde arı otu (faselya) diye geçen bu bitkiyi ekerken , tohumunu çok fazla derine atmamak gerekiyormuş; bizim ekim işinde bu konuya dikkat etmediğimiz için çiçeklenme dönemide zaman aldı tabi.Sonuç olarak tarlada yetişti ama bu sıcaklarda ne derece verimli olacak zaman gösterecek.


Üstüne umursamazca basarak geçtiğimiz üçgüle benzeyen yer çiçeklerinden biri, inanılmaz derecede arı çeken bir çiçek türü.Hemen hemen hepsinin üstünde arı vızıltısı duymak mümkün..

İşte devedikeni dediğimiz diken ve üstünde arının taktire şayan çalışma temposu .Ben onu birazda fotoğrafçılığın en güzel ürünlerinden birini yakalama derdinde resmetmeye uğraşırken onun konsantrasyonunu bozmak mümkün mü?Bu fotoğrafı (laf aramızda) çokta güzel çekmişim , kendim bile beğendim işin doğrusu.


Geçen yıl çok gözüme batmayan ancak bu sene arıların sayesinde çevreye bakış açımızın değişmesiyle dikkatimi çeken çiçek türü ama malesef üstünde bombus arısından başka arı yok.


Bu bitki türüde arıları oldukça cezbeden bir yapıda çiçeklere sahip,tarlanın hemen kenarında bulunan bu çiçeklerin üstündeki arıları görünce cep telefonunun kamerasıyla bir kaç kare alıverdim ama resim kalitesi oldukça düşük.Önemli olan arıların sevmesi , fotoğraf iyi çıkmasada olur değil mi?
Nektar dönemi azalmaya başladı ben daha yeni uyandım ve katlı kovanlara ana arı ızgarası koydum, katlarda ana arının yumurtaları ile bal kemerlerinin karışık oldugu çerecevelere denk gelince mecburen bu uygulamayı yapmak zorunda kaldım.

Kapalı gözlü çerceveler ile ballı çerceveler yukarı katta, açık gözlü ve ballı polenli çerceveler alt katta kalacak şekilde düzenleme yapılarak kovanlar tekrar kapatıldı.
Üst kata konan çercevelerden biri...


Yine aynı şekilde üst kata konulan kapalı gözlü çerceve
Açık gözlü ve ballı polenli çercevelerin oldugu alt kuluçkalık


Kat arasına ana arı ızgarası koymaktaki en önemli husulardan biride ana arının alt katta hapsedilecek şekilde bizzat görülmesi.Çerçevelerin hem ana memesi hemde diğer kontrollerinin yapılması neticesinde yapılan bu son düzenleme ile bekleme dönemine girmiş bulunuyoruz, bundan sonrası arılarımızın becerisine kalmış.

Bizim balkonda itina ile beslediğimiz minik kovanımızda bulunan arılarımıza giriş deliğinin ön kısmında biraz bal ikramında bulunalım dedik; anında balı farkettiler ve saf düzenine geçerek hortumlamaya başladılar.Onların balı nasıl hortumladıklarını görmeye değerdi doğrusu...Balı tahtanın üstüne bulaştırdıktan bir süre sonra zaten az miktarda olduğu için baldan eser kalmamıştı.

5 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Bu düzenlemeleri daha erken yapsaydın olmazmıydı. Şimdi daha güzel sonuçlar alırdın, yinede iyi olmuş. Bereketin artsın.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Uğur bey fazelyanın kademeli ekildiğini öğrendim yani sezon boyu hep çicek açan bir bitki oluyormuş.Resimler ve yorumlarınız çok iyi tebrikler.
İlk baharda açan çicekleri iyi kullanmamız gerekli doğru,bizim burada ayçiceği tarlaları da yok arılar ıhlamurdan sonra bal yapacak çicek ve nektar bulamıyor.
Sizin için bereketli bir sezon olur inşallah.
Selamlar.

mahmudiyearicilik dedi ki...

düzenlemeler ve çiçekler çok güzel ellerine sağlık bol bereketli bir yıl olması dileği ile SELAMLAR

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ugur bey yaptık ettik çalıştık bundan sonra arının bizi mutlu etmesi kaldı inşallah balda bereketli olur buradan başarının mutlulugunu hep beraber yaşarız
KOLAYGELSİN

ariciahmet dedi ki...

Uğur bey çiçek resimlerine bakıyorum 2 ay erzurumdan ilerdesiniz arıları götürdüğümüz erzurumda deve dikeni ağostost ayında açar.
Afedirsiniz arıları askerlıkmı yaptırıyorsun sırada duruyorlar