30 Haziran 2008 Pazartesi

KESTANELER AÇTI AMA?

Bu ne şanssızlıktır, tam işi başardık emeklerimizin karşılığını bu sefer alacaz diye büyük bir umuda kaptırmışken kendimizi başımıza gelene bak. Adamın biri bizim arıları yok sayarak hafta içinde çevrede ilaçlama yapmış ve bizim arıların büyük çoğunluğu aynen nakavt.

Geçen hafta oldukça iyi durumda olan arıların bu haftaki kontrollerinde geçen haftaki yoğun tempolarını göremeyince durum ortaya çıktı.Malesef yapılan ilaçlamadan etkilenmiş bizim arılar ve nüfusları oldukça azalmış.

Arıların yanına giderken körüğü evde unutmuş olmam nedeniyle dumansız kovan kontrolü yapmak zorunda kaldım.


Ihlamur çiçekleri yavaş yavaş açmak üzereler, sabahları çiğ oluşumu gözleniyor ve bal akımına katkısı olacak gibi.
Böğürtlenler nerdeyse meyveye dönüşecek duruma gelmiş olmalarına ragmen arılar tarafından çokça ziyaret edilmekte..
Kuzenimin oğlu batuhan, ben onunla taş atma yarışması yaparken benim çocukta onu fotograflamış.

İşte kestanelerin son hali, üzerleri arı kaynıyor ve bu yogunluk oldukça iyi bir ses tonu yayıyor ortama..
Tamamen açmış kestane püskülü, bazı kestaneler cinslerinden olsa gerek tam açmamışlar.


Görev başındaki işçilerden biri. Polen toplamakla görevli bugün.

Oldukça dağınık duran kovanlarımın hali.Bahçe ilaçlamasından sonra durum vahim gibi, inşallah kestane bitinceye kadar toparlarlar.

11 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Geçmiş olsun, çok yazık çooooookkkkkk....İşte bu ülkede en büyük eksikliğimiz eğitim. Ne olur tarım yetkilileri çıksada şu ilaçlamanın neden atılması gerektiğini ve de nasıl atılması gerektiğini bir güzel anlatsalar. Bu güzelim tarım ülkesinde sahipsiz zannedeilen arıların ilaç faydasından çooook fazla bitki döllemede faydalı olduğunu ne zaman anlayacağız.

İlhami Uyar dedi ki...

Uğur bey geçmiş olsun ,maalesef sorumluluklarımızı bilmiyoruz,yazık,birtarafı yaparken diğer tarafı yıkıyoruz.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Uğur kardeşim geçmiş olsun üzüldüm gerçekten, bir yıllık emeği kendini bilmez biri tarafından harcanması kabul edilebilir değil ama bizim ülkemizdede bunu yapanlara bir müeyyidede yok sanırım. anncak o yerin mülki amirleri aklına gelirse bir gnelge yeyınlıyorlar ama kimse iplemiyor bile.
Batılı olmak lafla olmuyor önce ilkeli ve saygılı olmak gerekiiyor.esasında bizdede var olan bu değerleri kaybettiğimiz için şimdi batıda arıyoruz bu kafaylada bulaccağımızı sanmam.

Tekrar geçmiş olsun.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Konuya hassas yaklaşımınız için teşekkür ederim, yapılacak bişey yok inşallah başkalarının başına bu tür olaylar gelmez.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

UGUR KARDEŞİM ÇOK ÇOK GEÇMİŞ OLSUN DÜNYANIN EN TEHLİKELİ İNSANI HIRSI İLE PARA UGRUNA ÇEVREYİ KATLEDEN GERİ ZEKALILAR ALLAH ONLARA AKIL VE VİJDAN VERSİN YİNE GEÇMİŞ OLSUN KOLAYGELSİN

salih arıcı dedi ki...

Sevgili kardeşim uğur sana çok çok geçmiş olsun,bizi sel felaketi vurdu seni ise bilinçsiz insanlar nedir bu arıcıların çektiği demek geliyor içimden inşallah bir daha bu olaylarla karşılaşmazsın,inşallah toparlarlar ve bundan sonra olan gelişmeleri bizimle paylaşırsan iyi gelişme olursa bizlerde mutlu oluruz inşallah.

mahmudiyearicilik dedi ki...

Sevgili kardeşim çok geçmiş olsun çok üzüldüm. İnşallah en kısa zamanda kovanların toparlanırlar Şimdi ne olacak bilmiyorum bildiğim birşey var çiftçilerin bilinçlenmesi yeni üretilen ilaçların üzerinde arılara zarar vermediğine dair ibare bulunuyor ve zararlılara karşı da daha etkili oluyor. Biraz fiyat farkı var fakat arılara zarar vermiyor. İnşallah çiftçilerimiz daha bilinçlenir. Tekrar geçmiş olsun SELAMLAR

Kemal Demirci dedi ki...

Uğur Bey çok geçmiş olsun. Bu kadar emek, bu kadar zaman. İnşallah kısa sürede toparlanır kolonileriniz. Ancak diğer yorumlarda da arkadaşların bahsettiği gibi nerede bizde o bilinç ve de saygı.
İyi çalışmalar diliyorum.

Kemal Demirci dedi ki...

Uğur Bey,
Size yazarken bir diğer konu geldi aklıma, onu da sorayım dedim. Siz de ana kabul etmedikleri için kendi yaptıkları ana memelerinden ana arı çıkmasını bekliyordunuz. Bu konuda ne gibi bir gelişme oldu? Ana arı çıktımı? Çıktı ise koloni sorunsuz olarak tekrar eski durumuna döndümü?

fatih güneş dedi ki...

geçmiş olsun kardeşim ...

ALİ TÜRK dedi ki...

Ugur ben bir aralar işlerle boğuşurken bu haberi yeni okudum.Demekki ben Şile ve Trakya hazırlıkları sırasında oldu bu olumsuzluk.

Ne desek boş,olan olduktan sonra.Yer bayagı yüksekteyedi orada bahçedemi vardı,hayret ya.