17 Haziran 2008 Salı

Yeni yerimizdeki kontrol

Kovanları götürdüğüm yerde ilk gün sorun varmı yokmu diye kovan içi kontrol yapamamıştım; aradan 4 gün geçtikten sonra ne var ne yok diye bir kontrol edelim dedik.Herhangi bir sorunla karşılaşmayacağımdan emin olmama ragmen yinede göz kontrolü yapmakta fayda var dedik .
Kesteneler bir çok yerde açmış durumda ve hatta bitiyor olmasına ragmen bizim bu bölgede daha yeni açacak..Arılarım çiçekler açınca ne yapacaklar bende merak ediyorum,cennetemi geldik acaba diye şaşıracaklardır eminim..

Hava geceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkından dolayı yeni yeni ısınmaya başladığı saatte bizde işe koyulduk ve fazla rahatsızlık vermeden üstten kontrole başladık.

Taşıma esnasında standart dışı olan ve boyu kısa oldugu için düşen bir kaç çıtadan başka sorun gözlemlenmedi kovanlarda.Çıtalar, son çıta yandan civiyle sabitlendiğinden yana kaymamıştıve arılardada yolculuk esnasında telef olanlar haricinde fazla olumsuzluk görünmüyordu.
Genel görünüm bu şekilde, arazi geniş olunca yer beğenmekte zor oldu ...


Bunlarda gelişmesini beklediğimiz oğul kovanlar, bu yıl beklentimiz yok onlardan.


Ne olacaksa iki katlı kovanlardan olacak, bakalım hayırlısı


Sabahın köründe arılıkta olunca yapılacak en güzel şey arılık ve çevresindeki bitki örtüsünün fotoğraflarını çekmek. Kahvaltı saatine kadar çevredeki güzellikler nasılda kendine çekiyo biz doğa sever arıcıları...

Biraz elinizi çabuk tutun arılarım sizleri bekliyo biran evvel açında nektarınızı ve poleninizi alalım diye.
Ağaçların arasından güne günaydın diyen böğürtlen çiçeği ben burdayım der gibi. Yarı açmış yarı kapalı ...
Deve dikeni, görünüş itibariyle bakmasını bilene tablo gibi görünüm sergilemiş.
Yer çiçeklerinden bir tür, fazla miktarda yok ama olsun buda doğanın bir tür zenginliği.





Arıların farklı bir ortamda nasılda güzel çalışmaya başladıklarının videosunu görüntüleyeyim dedim ama pek net olmayan bir görüntü olmuş . Fotoğraf makinasını kamera olarak kullanırsak hepsi bu kadar olur işte.

5 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Ugur standart olmayan çıtaların kafasına çıta çakıp buyunu uzatıyırsun.Bu çok basıt bir işlem.Eşek dedigimiz parçaya iki taraftan çivi çak,kovana dene rahat kovan kanalına girecek şekildeyken bırak.Daha sizdeki kestane bayagı geç açacak.Bu sene işlerden bir sefer bile kestane püskülünde resim çekemedim be.

İlhami Uyar dedi ki...

Uğur bey Marmara bölgesinde bitti bitecek kestane ,yağmur yağınca tamamen kesildi nektar,siz buraya göre daha sıcak iklimdesiniz,acaba niye geç kaldı kestane açması,yeni yeriniz hayırlı olsun bereketli sezon diliyorum

UĞUR KIRAN dedi ki...

Abi arılar 1200 rakımlı daga cıktılar, izmirde değiller artık,mevsim olarak oldukça geriye götürdüm arıları

mahmudiyearicilik dedi ki...

çok güzel bir yer hayırlısı olsun bayındır ilçesini geçtikten sonra dağa doğru gitmiştik ve o köyden kestane almıştık, köyde çok kestane vardı şimdi isimleri hatırlamıyorum fakat izmir sıcaklıktan yanarken biz üşümüştük akşam üzeri Bol bereketli olsun keestane balın SELAMLAR

Ballı Baba dedi ki...

SENİ TANIMAK BENİM İÇİN BÜYÜK ONUR...Hani derler ya boynuz kulağı geçer işte buuuuu.
Arıcılık denince arı sahibi olmak başka şeydir arıcılık yapmak başka şeydir. Emin ol bir çok arıcıya vizyon veriyorsun, Tebrikler.
Bu yıl senin dönüm noktan olur inşallah. Bereketin artsın.