25 Eylül 2008 Perşembe

Forbeevar uygulaması ve yabani eşek arılarının saldırısı

Bugün hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmeye başladığı bölgemizde Varroa için uygulamayı düşündüğümüz jele emdirilmiş şekilde formulasyon edilmiş formik asit içerikli Forbeevar adlı ilacın uygulamasını yapmak üzere arılağa vardığımızda karşımıza çıkan durum vahimdi.


Kovan önlerin tam manasıyla savaş durumu son sürat devam ediyordu.Hemen hemen tüm kovan önlerinde savunma düzenleri alınmış dışardan gelen tehlikeyi savuşturma gayreti gözleniyordu.

Yaradanın harikalarından biri olan arılarımız insanoğluna ders verir nitelikte savunma düzeni almış ve en önde kendini feda etmeye hazır olanlar yer almıştı.Dikkatle incelendiğinde arıların bu davranışı karşısında duygulanmamak ne mümkün!

İnanılmaz derecede sağlı sollu saldırılarına devam eden eşek arıları kaptıkları arıları anında paketleyip götürüyorlardı gözlerimin önünde,

Kovan önlerinde elime aldığım tahta parçasıyla mümkün oldugu kadar onları yoketmeye çalışsamda sonuçta sorunu tamamen çözmek mümkün değil.

Nihai olarak daha sonrasında çevredeki arazide 2 adet eşek arısı yuva bulmuş olmam ve sinek ilacıyla yuvalarını yoketmeye çalıştım ama önümüzdeki günlerde daha kapsamlı operasyon kaçınılmaz.
Aslında sözün kısası, bu seneki eşek arısı yoğunluğu iki yıldır en azami şekilde devam eden kuraklıgın sonucu desek daha doğru.


Kovanlarımı yaz boyunca kaldıkları kestanelikten geçtiğimiz hafta sonu resimde görülen yeni yerlerine getirdim.Arılarımın bundan böyle yakınımda olması dolayısıyla kış için gerekli hazırlıklara hemen başladım.
Arılığın yeni mevkisi ve yaptığım sehpalar oldukça hoşuma gitti.

Bu görüntüde başka bir açıdan ,


Konunun başında bahsettiğim üzere arılığa gidiş sebebimiz yeni elde ettiğimiz FORBEEVAR adlı ilacın kovanlara verilmesiydi. Arılıkta bulunan iki tür termometrenin her ikiside yaklaşık olarak 25 dereceyi gösteriyordu, buda demektir ki en ideal hava sıcaklığı ilacın uygulaması için yakalanmıştı.


Öncelikle ilacımızı kapağını açmadan içerde homojen karışım olması için çalkalamak gerekiyordu ve sonrasında kullanılacak olan kapağın değiştirilmesi yapıldı.
ZAYBİR Başkanı Sayın Selahattin GÜNEY beyin blogunda yaptığı bilgilendirme üzerine varlığından haberimiz olan bu ilaç, hemen tüm internet kullanan arıcılar tarafından bilinen Formik Asitin jele emdirilmiş şeklinden oluşmakta.


Kullanımı oldukça basit, ben şahsen kutudan çıkan prospektüste yazıldığı gibi değilde yine Sayın Başkanımızın önerdiği pratik yöntemi kullanarak nohut büyüklüğünde parçaları çerçevelerin üzerine damlatarak uygulama yaptım.
İlacın kovanlara veriliş şeklini kamera çekimi olarak kayıt yaptım ancak nette oluşan sorunlardan dolayı yüklemesini yapamadım ancak onuda yüklemeye çalışacağım.Olayın özünü zaten tüm arıcı üstatlarımız biliyor.İlacın bizlere sağladığı en büyük avantaj, kovana veriliş şeklinin oldukça kolay olması ve kovan içinde salınımın yavaş olması.
Bundan bir hafta sonra( bayramda)ikinci uygulamayı yapacam, sonucu bende merak ediyorum.
13 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Süpersin, tek kelime harika.... Arıların yeni yeride çok güzel oldu ama bana göre sehpaların çok yüksek, 20 - 30 santimi geçmemesi faydalı olur. Arılığın düzeni ve kovanların bakımlı olmasını kıskandım. Allah nazardan saklasın. İlaç iyi sonuçlar verecek eminim.

Büyükdereli Ayhan dedi ki...

Şükür kavuşturana .Şu düzen ve intizama imrenmemek mümkün değil.Çalışmalarının daim ve başarılı olması dileğiyle , Selamlar

mahmudiyearicilik dedi ki...

Eşek arıları ile benim de başım derte. Yeni yeriniz çok güzel olmuş hayırlı olsun.Çalışmalırında başarılar.
SELAMLAR

Amatör dedi ki...

Yaptıgınız çalışmalar çok güzel olmuş bende sizleri örnek olmaya çalışıyorum.
Şu düzen ve intizama imrendim.
ALLAH nazardan korusun inşallah ilaçdan iyi sonuç alırsın.
Çalışmalarıda başarılar dilerim.

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

uğur bey inşallah yeni ilaç iyi randıman verir bende sipariş vermiştim geldi henüz kullanmadım kullanım kolaylığı bakımından cazibeli ilaç kolay gelsin

UĞUR KIRAN dedi ki...

Saygıdeğer büyüklerim, arıcılık adına her gün yeni bir tecrübe kazanıyorum,bunun en büyük sebebi sizlerle aramızdaki iletişimin güçlü olması.Değerli görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim.saygılar.

İlhami Uyar dedi ki...

Uğur bey öncelikle örnek ve düzenli çalışma ve anlatım şekli için teşekkür ediyorum,yağmurlar yağdığına göre eşek arıları son demlerini yaşıyorlar demektir,ilaç kullanımındaki açıklamaların ve bilgilendirmen mükemmel,işlerinin ve arılarının durumununda mükemmel olmasını diliyor,saygılar sunuyorum.

BıoHAYAT ÖMER dedi ki...

UĞUR BEY,ÖNCELİKLE YAPTIĞINIZ ÇALIŞMADAN DOLAYI SİZİ TEBRİK EDERİM VE BİZ BIO HAYAT FİRMASINA GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİDEN DOLAYIDA SİZE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM.SİZLERİN VARLIĞI BİZİ BU ÇALIŞMALARI YAPMAMIZDA DAHADA KAMÇILIYOR.

Büyükdereli Ayhan dedi ki...

Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar sağlık ve başarılar dilerim .

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ugur bey bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim arılıgınızı gercekten çok güzel dizayin etmişsin tebrikler sephalarınız yüksek olmuş kış aylarında fırtınalı günlerde bence yıkılabilir alt bacaklarından kesip alcaltırsanız faydalı olacak gibi ilaçlaman harika eşek arıları sıcak günlerin arıcılara hediyesi yakında yok olacaklar arıların musluklarını iyice kücült kısmette ne varsa o olur
kolaygelsin

Halil İbrahim KAVUN dedi ki...

İşte ülkemizde istendiğinde güzellikler olabiliyor jelleştirilmiş veya kullanıma hazırlanmış asitler gibi önceden asitlerle direk uğraşmak açıkcası bizleri korkutuyor'idi.Bakalım inşallah sonuclarda iyi olur.Başarılar dilerim saygılar..

Kozlu Ziraat Pazarlama dedi ki...

Selamunaleyküm Uğur kardeşim
malesef bu sene sadece ülkemizde deyil, aldığımız duyumlara göre çoğu ülkeler de aynı dertle muzdariplermiş.
Yapacağımız şey çevrede sizin yaptığınız gibi bu hain ve hırsız arıların yuvalarını araştırmak ve bir insektisit ilaçla onları imha etmektir.
Bu arada Forbeevar aynı zamanda yağmacılığa da etkili olduğuna göre bu sarıca ve eşek arılarınada caydırıcı olacağını düşünüyorum.
Bu arada Cihan beye selamın iletilecek ama sizde arayıp geçmiş olsun derseniz iyi olur.Fakültede ve bir anjiyo gözüküyor.
Kolay gelsin.
KARAELMAS DİYARINDAN SEVGİ VE SELAMLARIMLA...

erbabarici dedi ki...

Selam uğur bey!
Bende sizin gibi yeni çıkan Forbeevar adlı ilacı arılarıma tatbik ettim inşallah iyi sonuç alırız,ilacı Mahmudiyede bulunan arıcı dostlarada tavsiye ettim ve onlarda kullandılar inşallah iyi olur,başarılar.