17 Kasım 2008 Pazartesi

Son çırpınışlar

Zaman zaman dile getirmiş olmamıza rağmen malesef elimizden gelen fazlaca bişey olmadığı için sarıca arılar kovanlarıma yapacaklarını yaptılar.
İzlediğim kadarıyla artık mücadeleden yavaş yavaş yenik düşmeye başlayan kovanların ilkini ne yapayım ne yapayım derken aklıma gelen ilk düşünceyi hemen uyguladım ve kovanı kaptıgım gibi oturdugum evin balkonuna getirdim.


Giriş deliği görünen kovan , temmuzdan buyana başından binbir maceralar geçen minik eğlence kovanım.Şu sıralar çamdan iyi nektar geldiği için oldukça yoğun bir çalışma tempposuna devam ediyor.

Apartmanın hemen dibinde bulunan yeni dünya adlı ağaç türünün çiçeklerinden gelen polenleri kolayca kovana taşıyorlar.Asıl anlatmak istediğim olay ise tabiki sarıcaların yağmasına maruz kalarak iyice zayıf düşen ve ölmek üzere olan kovanımın durumu.

Resimdende görüleceği üzere içinde nerdeyse elle sayılabilecek düzeyde azalmış olan arıların anasını kaybetmemek üzere elden geleni yapmak üzere çabalıyorum.Belki anlamsız,belki zamansız, belkide faydasız ama minik kovandan bu kovana bir miktarda olsa arı silkeledim desem yalan değil.
Kullandığım kovanlarda sonradan bir arıcı büyüğüm sayesinde çok kritik bir ince ayrıntıyı farkettim.
Şöyleki , örneğin iki çerçeve arınız var ve kovanın bir yanına bu çıtaları sıkıştırıyorsunuz; kullandığınız sıkıştırma tahtasının sınırı kovan giriş deliğinden daha iç kısımda kaldığı için daraltma tahtasının arkasına doldurdugunuz materyaller giriş deliğinide kapatmış olmakta ve kovan giriş deliği ile kovan yan duvarına yaslı bulunan 2 çıta arasında herhangi bir yol kalmamakta.
Bu olayı ortada kaldırmak için kovanda bulunan iki çıtayı tam giriş deliğine denk gelecek noktaya koymak ve her iki yandan 2 adet sıkıştırma tahtası kullanarak ısınma sorununu ortadan kaldırmak.Resimden anlaşılacağı üzere bölgemize, bugün itibarıyla henüz yağmur yağdı denebilecek yoğunlukta yağmurlar yağmadığı , havaların yeterince soğumadığı halde yinede geceyle gündüz arasındaki farklılıklar olmasından dolayı sıkıştırma yapmakta fayda var.Ben açık söylemek gerekirse çokta umutlu olmadığım bu kovanda yapacağımı yaptım; arılığa nazaran burda sarıca arı olmaması nedeniyle şimdilik durumu idare ediyorlar , hayırlısı Allah'tan.7 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Uğu bey siz Ekvator bölgesinde yaşıyor olmalısınız,ben fotolora bakarken üşüdüm.İşin gerçeği insan elindeki değerleri kaybetmemek için her yolu deniyor,ama her denemeden insana mutlaka olumlu tecrübeler kalıyor,umarım ve dilerimki herşey istediğiniz şekilde gelişir kolaylıklar ve başarılı bir kışlatma diliyorum.

Onur ZEYREK dedi ki...

Ugur Bey benm de hemen hemen aynı durumda bir kolonim vardı suan oda balkonda cok düşündüm en sonnda cözmü bu koloniyi ana arı ciftleştirme kutusuna almakta buldum sizde yaparsanız en azından ısıtacagı hacim azalır diye düşünüyorum.İyi günler

TUNCAY HADİSE dedi ki...

UĞUR BEY,
ACİZANE BENİM DE BİR TEKLİFİM OLACAK.5-6 ÇERÇEVELİK BİR KOVAN İLE İÇERİYE KOKU VEREREK BİRLEŞTİRMEK.YALNIZ BİRLEŞTİRME YAPARKEN BÖLME TAHTANIZIN TAM ORTASINA 10X10 EBADINDA DELİK AÇIP ORAYA 12X12 PLASTİK ANA ARI IZGARASI MONTE EDEREK IZGARANIN YÜZEYİNİ 1 KAT GAZETE KAĞIDI KAPLARSANIZ 5-6 ÇERÇEVELİK KOVANDAKİ ARILAR İLK GÜN KOKULAR EŞİTLENENE KADAR GAZETE KAĞIDINI DELECEKLER 2 ÇERÇEVELİK OLAN TARAFA GEÇECEK VE O ÇERÇEVELERİ DE SARACAKTIR.TABİİ Kİ HER İKİ TARAFADA LİMON KABUĞU RENDELENMİŞ AROMATİK ŞURUP TA KOYUNCA BİRİBİRİNİ KIRMASI VE ZAYIF ANAYI ÖLDÜRMESİ ENGELLENMİŞ OLACAK.ARADAKİ ANA IZGARALI BÖLÜMDEN HEM KOKULARI AYNI OLACAK HEM KIŞIN ÜŞÜMEYECEKLER.
GİRİŞ DELİĞİNİ İSE ÇOK DAR İKİ DELİK OLARAK TAM BÖLME TAHTASI HİZASINDAN DELİK GİRİŞİNDEN AYIRIRSANIZ BAHARDA 2 EŞİT KOLONİ OLARAK TEKRAR AYIRIRSINIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
BU YÖNTEM İLE YAZIN DEVŞİRME OLAN 3 ANAYI AYNI KOVANDA TUTMAYI BAŞARDIM AMA KIŞLATMA TECRÜBEM HİÇ YOK.BELKİ DOSTLARA FAYDASI OLABİLİR DÜŞÜNCESİYLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
SAYGI VE SELAMLAR.

Yalçın Sezer dedi ki...

Merhaba Uğur bey,

Bende ilk başladığım yıllarda bu derece zayıf kolonileri kışlatmaya çalışmıştım. Bazıları kışı başarılı bir şekilde geçirebilmişlerdi. Burada önemli olan arıların içerisinde bulundukları kovan içerisinde koloniyi oluşturan unsurları bir araya getirmekle mümkün.

Yani genç ana, ve her yaştan arıyı bulunduran bir çekirdek koloni.

Poleni getirecek, koloniyi koruyacak, yavru besleyecek anaya bakacak olan miktarda genç arı ile bu kışlatma söz konusu olabileceğe benziyor. Fakat bu türden bir çekirdek koloni arkadaşlarında belirttiği gibi ana arı çiftleştirme kolonisi olur yada, yağmaya uğramaya mahkumdur. Tabi bu kadar zayıf kolonileri kışlatmaya almayıda uygun bulmuyorum her tarafı arı ile dolu 3 çerçeve arının balda yapacağına çokda sağlıklı kışlayabileceğini söyleyebilirim.

Yalçın SEZER

Uzman Biyolog

www.bereketbal.com

UĞUR KIRAN dedi ki...

Yalçın hocam ve diğer değerli arıcı arkadaşlar,görüşleriniz için teşekkür ederim.Dediklerinize aynen bende katılıyorum.Sağolun.

taskın dedi ki...

2000 YILINDA İZMİRE SEYAHATİMİZ OLMUŞTU
15 GÜN KALMIŞTIM
HAYRAN OLMUŞTUM
HELE KARŞIYAKA VE FERİBOR GEZİSİ ÇOK GÜZELDİ
İZMİRE SELAMLAR
BU ARADA ARILARI MASKESİZ AÇMAK BÜYÜK CESARET
TEBRİRK EDİYORUM

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Ugur bey kardeşim sen en uygun uygulamayı yapmışsın bir sürü yarım yamalak kovanın olacagına sorunsuz kovanların olması kışı saglıklı cıkması en idiali bu tür çalışma genellikle kafkas arısı bakanlar uygular arılarını kışa girer iken kovanları dengelerler
kolaygelsin