16 Aralık 2008 Salı

SON SIKIŞTIRMALAR

Bölgemizde mevsim normallerine göre olması gereken soğuklar halen gelmediği için ne yapacağımızıda tam bilemez duruma düştük.
Havaların halen sıcak gitmesi nedeniyle arılarda nektar yada polen bulabildikleri oranda uçuşlarına devam etmekteler.
Arıları hapsedecek halimizde olmadığı için mecburen durumlarını olabildiğince yakından takip etmekten başka çaremizde yok.
Kış sezonuna girerken arılıkta kovanları yerleştirme amaçlı yapmış olduğum yeni sehpaların üstatlarımca yüksek bulunması nedeniyle ilk işim onları alçaltmak oldu tabi.Bu yüksekliğede itirazı olan varsa bilemem artık, bundan aşağıda olmaz bence.
Genellikle arılığa ilk vardığımda uzaktanda olsa arıların uçuşlarını gözlemleyerek onların durumlarını yaklaşık olarak tahmin edebiliyorum.

Mevsim itibarıyla uçuşlarının devam etmesi arıcılık teorisinde istenmeyen durum olsada bölge olarak mümkün değil; buna keza bazı yörelerimizde hemen hemen hiç olmayan yumurtlama faaliyetleri bizde bahar aylarındaki kadar olmasada olağan işleyişine devam etmekte.Hayatlarının döngüsü için belki iyi belki kötü ama fazla müdehale etmeninde manası yok gibi.

Pazar günü yapacak başka meşguliyetim olmadığı için yine kendimi arılarımın yanında buldum doğal olarak.

Bendeki bu arı sevdasını arıcılık konusunda çok çok tecrübeli olan büyüklerimiz belki tebessümle karşılayacaklardır ama tahmin ediyorumki onlarda arıcılığın ilk yıllarında hemen hemen aynı heyecanı yaşamışlardır.

Her ne kadar kovanları açmanın iyi olmadığını bilsemde dayanamayıp yine bazılarını kurcaladım.İyikide bakmışım, bazı kovanlardan yine birer ikişer çıta almak zorunda kaldım(ki daha önceden sıkıştırma işlemini yapmış olmama rağmen).

Arıcılık konusunda bugüne kadar öğrendiğim en önemli husus ne diye sorulacak olursa buna verecek cevabım, arıların olabildiğince sıkıştırılması olacaktır.Sıkıştırmaki hemde tam zamanında ve asla geç kalınmadan yapılması gereken işlemlerden biri diye düşünüyorum.

Arıcılık konusunda aslında en iyi hareket tarzı onların yaşam şekillerini incelemek ve buna göre akıl yürütmekten ibaret.Birbirleri ile dayanışma ve sürü halinde yaşıyan bu canlıları da doğal oldugu üzere kovan içinde fazla dağıtmamak gerektiğini biliyoruz.Nüfusa göre orantılı yaşam alanı eşittir sağlıklı kovan.

Sezona girerken kovanların içinde boş kalan alanları doldurmak için tekstilciler sitesine uğramam gerekti.Orada kısa bir araştırmadan sonra parça bez satan bir yeri bulmam çok zor olmadı. Çok sayılmaz diyebileceğim miktarda bir ücretle istediğimden fazla parça bez satın aldım ve sonuç üst resimde görüldüğü gibi.

Bu çiçekte mevsimsel olarak açan çiçeklerden biri;yabani kekik türlerinden biri olsa gerek.Tam olarak kekik kokusu yok ama sabahları üstünde arı görüyorum.
5 yorum:

salih arıcı dedi ki...

Uğur bey kovanların yükseklik korkusu olacağına ben inanmıyorum,keşke alçaltmasaydın,şahsen bizler arılarımızdan yüksek ağaçlardaki kovanlardan daha iyi verim almaktayız.

Sen arıcılık aşkından bahsediyor ve duygularını söylüyorsun,inan senin duyduklerunu ben 30 yıldır aynı aşkla hissetmekteyim ve diyorumku iyiki arılar varmış,selamlar.

ALİ TÜRK dedi ki...

Çiçek açan bitki,şifalı bitkilerden biberiye dir.Genelde belediyeler de çevre düzenlemesinde o bitkiyi kullanır.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ugur bey arılarınızı her dem düşünmek onların hayatının ellerinizde oldugu bilinci ile kışa sokmuşsunuz kolay gelsin sephaların yüksekligi şimdi çok uygun olmuş arıları fazla sıkıştırma arılar ne oranda sıkışırsa icerdeki yaşlılar kendini dışarı atar arı yaşam ortamını ona göre hazırlar çiceklerde güzel sanki bahar gelmiş

mahmudiyearicilik dedi ki...

Güzel olmuş ellerine sağlık.Kolay gelsin.

selamlar

melisettas dedi ki...

happy new year 2009