3 Şubat 2009 Salı

İZMİRE YAZ GELDİ

Ağaçlar şaşırdı.İklimlerin böylesine ılıman sürmesi nedeniyle ülkemizin belki hiç bir yerinde bu mevsimde görülmeyecek bir olay gerçek oldu. Hafta sonu arılardan arta kalan zamanda yaptıgım bahçe turlarında yaptığım kontrol sonucu ne görsem iyi...Badem ağaçları çiçek açmış..Bu tür durumlarda arıcılık açısından yapılması gereken takvim olarak önceye alınması gereken işler varmıdır bilemiyorum ama eğer havalar birden tersine dönerde çiçekler yanarsa bademler gitti demektir.

Dönelim konumuza, daha evvel 2 kez yaptıgım oksalik asit uygulamasının 3. turunu geçtğimiz pazar günü yapma fırsatı buldum. Hava sıcaklığı 17 derece civarında ve rüzgar yok denecek kadar azdı.


Kovana üstten bakışta arıların içerde ne alemde oldukları hemen hemen belli oluyor.En dışta kalan bir çıtayı fazlalık oldugu düşüncesiyle almaya niyetlendim ama gözlerinde yeni konulmuş oldugu belli olan balı görünce vazgeçtim.Yeni konmuş dediğim balda büyük ihtimalle verdiğim kekten oluşturulmuş .
Üstten bakışta ne durumda olduklarını hemen hemen anlıyoruz dedik ya, zaman gelecek bu kararları belkide arıların uçuş tahtasındaki hareketlerine ve giriş çıkışlarına bakarak anlayabileceğimiz günlerde olacaktır elbette.

Oksalik asit çözeltisiyle ıslanınca aynı duman verilmiş arıların uysallaşması gibi arılar hemen hemen aynı tarzda davranış sergiliyorlar.Üstlerine püskürtülen asit karışımlı şurubu bir an evvel temizlemeye başladıklarından olacak çıtanın alt kısmına çekilerek kayıplara karışıyorlar.

Varroa mücadelesinde ne aşırıya kaçıp arının yaşam düzenini bozmayı nede arıyı varroaya teslim etmek arasındaki ince çizgiyi yakaladığıma inandığım anda arıcılıkta bir büyük adımı daha atmış olacağım.Dedik ya arılıktaki iş sonrası yaptıgımız bahçe turunda badem çiçekleri açmış diye, açanlar sadece badem çiçekleri mi bu süper kokulu ve görünüş itibarıyla oldukça narin nergise ne demeli!
Her nereden geldiyse ve bugüne kadar nasıl korunabildiyse tek başına bulunduğu yere nasıl güzellik vermiş . Seneye bunlardan çok daha fazla görmek istiyorum bahcede, eğer ki tohumu varsa tiz alınacak ve muhtelif yerelere ekilecek.
Bizim bahçenin eski sahibi.Necati amcamız arsa zengini ama ekonomik durumu iyi değil yinede. Bir tane ineği var sabah akşam onun peşinde koşturup duruyor.Hemen her yanıma geldiğinde askerlik anılarını tekrar tekrar anlatır bende sesimi çıkartmam dinlerim. :))


Bu arkadaşta balkonda misafir ederek yoğun bakıma aldığım kovanlardan. Zamanında evine girmemiş soğukta üşümüş uyuşmuş vaziyetteydi; her nasıl olmuşsa ben balkonda sigara içerken üstüme takılmış ve benle beraber doğru sıcacık eve.. E tabi sonuçta kı....a su yürüdü ya sıcağı görünce.Sıcaktan kendine gelince başladı lambanın etrafında uçmaya. Yaramazlığa başlayınca aynen kovanına iade edilerek geri kalan yaşamını tamamlamak üzere azat edildi.

4 yorum:

Büyükdereli Ayhan dedi ki...

Yaz İzmir 'e geldiğine göre demekki bir hafta sonra bizim buralarda . Çalışmalarında başarılar dilerim .
Selamlar

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Uğur kardeşim selamlar,

Maşallah görüntüler vede keyfiniz oradaki havalar gibi yerinde. Allah daim etsin.

Bizlerde şöyle gönül rahatlığı ile bir çıta çekip inceleyebileceğimiz
havaları özlemedik değil..
ama çoğu gitti azı kaldı,

izmere selamlar Allah'a Emanet olunuz

UĞUR KIRAN dedi ki...

Saygıdeğer Zafer ve Ayhan abim arıcılığın zevki işte bu seviyeli muhabbetlerle daha bir güzel olmakta.Arıcılıktaki en büyük kazancım sizler gibi dost ve ağabeyler edinmek oldu benim için.İlginize teşekkürler.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Ugur bey böyle bir bölgede arıcılık yapmak şansın ötesinde bir kıyak sen arıcılıgın her döneminide tam gözlemleyip yapılması gerekeni yapıyorsun varova senim bölgende bile durmaz başarıda seninle olur, ha mal mülk dünya malı dünyadadır insan mutlu oldugu sürece yaşamdan tat alır bir hayvan peşine takılmak ta yaşamda mutlulugun yaşandıgı bir versiyondur bence sen o askerligi dinle sen olmasanda biri mutlu olur çünkü bazı yaşananlar kişilerin hayatlarında haz aldıgı dönemlerdir. kolaygelsin