22 Şubat 2009 Pazar

Perizinin gözle görünen olumlu etkisi

Dün balkonda bulunan kovanlardaki varroanın çok ileri düzeyde bulunan olumsuz etkilerine çıplak gözle şahit olunca havanın olumsuz etkisine ragmen acil müdehale etmek durumunda kaldım.

Zayıf olmaları nedeniyle özellikle yakın markaja aldıgım kovanlarda böyle bir durumun olması kabul edilemez bir hataydı ve elimde bulunan perizin adlı ilacı hemen hazırlayarak uygulamaya geçtim.

Hazırlanışı oldukça basit olan ilaç,50 ml içme suyuna 1 ml perizin karıştırılmasıyla hazır hale gelmektedir.Bu karışımı yapmak için en uygun yardımcı gereçler iki adet yeterli hacme sahip şırınga.

İlacın koloni büyüklğüne bağlı olarak arıların üstüne hangi miktarda püskürtüleceği prospektüsünde yazmakta.

Dün yapılan perizin uygulamasının sonucunu bugün arılarıma günaydın demek için çıktıgım balkonda bir anlık dehşete kapılarak gözlemledim bu kadar varroa ölüsünü. Fotoğraf çekme işi aklıma gelinceye kadar bir miktar varroayı elimle temizledikten neden sonra aklım fotoğraf çekmek geldi..


Şu resme bakarmısınız bir gün evvel yapılan uygulamadan sonra ne kadar çok varroa dökülmesi olmuş.
Yirmibir günlük periyot sürecinde ortaya çıkan çıkmayan ne kadar varroa varsa hepisinin tamamına yakınının ölmesi için bir hafta arayla iki uygulama daha yapacağım.

Meteorolijinin tahminelerinde ne kadar yanıltıcı bilgiler verdiği işte ortada..Tamamen gölge ve kesinlikle güneşin ısıtıcı etkisine maruz kalmayan termometre hava sıcaklıgını 16 derece göstermekte.Oysaki tahminler 8 dereceyi işaret etmekte!.Arıların bu denli olumlu seyreden gün içi ısılarda kovanda durmaları mümkün mü, uçuş trafiği oldukça yoğun devam etti . Ormanlık alan yakın nede olsa...
Doğanın en şirin canlıları..Tüm canlılar bu dünyada rızık uğruna neler yapmıyorki.Balkondan dikkatimi çeken şu görüntüye bakın.

Yol kenarında bulunan dükkan sahiplerinden biri sanırım onlara yem veriyor olmalıki elektrik nakil hattında nasılda pusuya yatmışlar.

Bu kumruda bizim panjurların açık olacağı günleri beklemekte .. Aynı telde yüzlerce güvercin yanyana dururken o kendine en kıyıyı seçmiş orda durmakta.
Belki panjurlar açılırda yine yumurta atarım diye :)) .


4 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Şimdi anladınmı yavru sökmeyi....
Kuluçkaya yatan tavuk bile altına aldığı yumurta sayısını vucunun büyüklüğüne göre alır :)

HB dedi ki...

Bir önceki haberdeki yorumları tekrar okumakta fayda var bence.

Hatta ben yazmamıştım ama ilk haberde de varroa vardı resimlerde kovan önünde...

Neyse abi çabuk müdahale ile biraz arıyı rahatlatmışsınız ama nacizane bir fikir daha...

Perizin yapılmış ve hemen zamanıdır bir flumetrin etken maddeli ilaç kullanmanın.

Bu kadar bulaşıklık düzeyi hiç iyi gözükmüyor.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Sayın başkanım haklısınız ne diyeyim,tecrübe bu olsa gerek.
Halil üstadım, flumetrin etken maddeli ilaç malesef uzun süredir izmir piyasasında yok.Sayılı miktarda piyasaya sürülmesinin anlamını çözmek zor.Perizini alırken onuda bulunsun diye alacaktım ancak satıcıda olmadıgı için alamadım.
Bugünkü uçuşlarındaki farklılıktan hemen anlaşıldı ki varroanın olumsuz etkisi gerçekten arılar üzerinde çok fazlaymış.

HB dedi ki...

Bir ilave daha...

Şu ilacı kullandım çok iyi idi derken dikkatli olmak lazım. Sizin bu arıya herhangi bir körükle kuvvetli duman verseydinizde bir çok varroa dökülürdü.