21 Şubat 2009 Cumartesi

YAVRU SÖKÜMÜ

Balkonda bulunan bir kaç kovanda durumları yakından takip etme şansına her zaman sahibim.
Artık neyi ne zaman yapacağıma ne yaparsam sonucunda ne olur diye daha olumlu adımlar atıyoruz derken yinede yaptıgımız hatalar oluyor.

Balkonda bulunan arılar çamdan bu yıl oldukça iyi beslendiler,dolayısıyla yavrulama faaliyeti hiç hız kesmedi.Atladıgım nokta ise gectiğimiz günlerde yaşadıgımız ılıman iklim neticesinde yavrulu alanların gerekenden fazla genişlemesi oldu.E tabi bulundugumuz mevsim itibarıyla havaların bu tür dengesizlikler yapması oldukça normal bir durum.Havaların dengesiz olmasın normal de bizim arıların üzerindeki etkisi ne? İşte sonuç aşağıdaki resimde görülmekte...

Isıtamadıkları yavruları dışarı atmaktalar.Önce hava ısısı elverdiği ölçüde uçuş tahtasına daha sonrada daha uzaklara..

Rüzgarında etkisiyle yerlere düşen dışarı atılmış yavruların miktarı ne kadarda çok.Hemen her gün yerden süpürdüğüm arı miktarını görünce insan kovanda arı kalmadı sanıyor.

Bu durumda ne yapmalıyım sorusuna verilecek en uygun cevap kovan içi ısıtılan alan hacmini küçültmek olacaktı ve bugün fazlalık olan çıta hemen dışarı alındı.Diğer çıtaları incelediğimde malesef alınabilecek durumda olmadıkları için alamadım.
Bir kaç gün sonra zaten havalar istediğimiz sıcaklıklara gelir . Ondan sonra çıtamı ekleyecem şurupmu verecem birleştirmemi yapacam ilaçlamamı yapılacak vs. vs. ne istersen yap.

7 yorum:

d.m.t dedi ki...

Selamlar Uğur bey; kapının önündekilerin bir kısmı eceliyle ölen yetişkin arılar!

Diğerleri ise sanki varroa hasarına benziyor. Ölen yavruların varroa yüzünden değil de soğuktan öldüğüne emin misiniz?

Ballı Baba dedi ki...

Değerli kardeşim, gelişen arılarda varroa gelişimide hızlı oluyor. Sen istersen en kısa zamanda varroa ilaçlaması yap. Hava durumuna sucu atmaaaa...
Varroa'dan dolayı sakat olan arıları zaten güneşli havada da söküp uzaklara atıyorlar, sen kovan önünde gördüklerinden çok fazlasıda uzağa taşınmıştır.

HB dedi ki...

Varroa konusundaki görüşlere katılıyorum. Yavru sökme işlemine benzemiyor.

Mehmet Gündoğdu dedi ki...

selam uğur bey sendeki durum bendede oldu varrova olmadığına eminim üşyen yavru tıpkı varrova hasarı gibi oluyo kendim gözlemledim bunu

Θεοδόσης Κατσαρός dedi ki...

Degerli Ugur.
Κοιτάζω τις foto και νομίζω πως ο κύριος Balli Baba έχει δίκαιο.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Söylediklerinize aynen katılıyorum,daha önce yapılan ilaçmanın etkisi olmadı görüldüğünden dolayı aynen perizin uygulaması yapıldı. Değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Kıran,anlaşılıyorki siz varroanın hızına yetişememişsiniz,bundan sonrası için gereken yapılır herhalde,kolay gelsin,iyi çalışmalar