17 Haziran 2009 Çarşamba

KESTANELİKTEYİZ

Sezona girerken elden gelen aklımızın yettiği tüm işlemleri yapmaya çalıştığımız ve bundan sonrasını yüce yaradanımıza bıraktığımız bu günlerde arıların durumu orta halli diyebilirim.Kovanlarımı ege bölgesinde kestane ağacının çok oldugu bölgelerden birine götürdüm. Kovanlar,sayı olarak çok olmamasına rağmen taşınması gerçekten çok zor bir iş olduğunu bu yıl daha iyi anlamış olduk.İmece usulü yapılması gereken bu işlerde ekibe adam bulmak sanırım özellikle ege bölgesinde çok zor.Tanıdık tüm arıcılar kendi başının çaresine bakmakla meşgul oldukları için yardımlaşma olayı yok denecek kadar az.


Kestane balı almak için hazırlıkları yaptıgımız geçtiğimiz ay boyunca tüm takviyeler bal alınacak kovanlara yapıldı.
Yalnız burda ince bir nokta var,kestane çiçeğinin açması gecikti! Bu gecikme nedeniyle tarlacı arıların ömürleri çiçeklenme dönemine nerdeyse yetişmeyecek gibi bir durum ortaya çıktı.

Zamanlama hesabını tam tutturabilmek için bu yılıda tecrübe kazanılan yıllar içine dahil edeceğimiz anlaşılıyor.

Seneye kestane çiçeğinin açmasından yaklaşık bir 20 gün önce takviyeler yapılmış olsa sanırım yeterli olacak.Bu süreden önce yapılan arı birleştirmelerinde malesef tarlacı arılar yaşlandıklarından dolayı çiçeklenme döneminden maksimum faydayı almak zor.

Bu hafta sonu kestane çiçeklerinin açması durmuna göre yeni bir düzenleme ve yeni hedef belirleme çalışması yapacağım .Kestane balı alınacak kovan sayısı yeniden gözden geçirilecek ve ona göre ayarlamalar yapılacak.

Tüm arıcı arkadaşlara saygılar,emeklerinin boşa gitmemesi dileklerimle...
11 yorum:

Mehmet Yüksel dedi ki...

Uğur bey yeni yeriniz hayırlı olsun,bol ürün almanız dileklerimle,selamlar saygılar.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Uğur Bey.

İşin bundan sonrası biraz kısmete kalıyor.Havalara yıl bazında bir kestirme yapamadığımızdan sezonun nasıl geçeceğini de bilemiyoruz.Hayırlı olur inşallah.

taskın dedi ki...

kestane balı hayırlı olsun

UĞUR KIRAN dedi ki...

Dilekleriniz için teşekkürler.

Hayati İnal dedi ki...

Değerli dost;Ne yapalım bu sıkıntıların aynısını bende çekiyorum.Arıcılık yan iş olduğu için bu işi profosyonel anlamda yapan insan az...Birde çevrenizdeki insanlar arıdan korkuyorsa tam yalnızsın.Benim Allah ömür versin tek erkek kardeşim bana yardımcı oluyor.yoksa tümden perişanız.Ama önümüzdeki yıla tedbiri alacağım.40-50 arı alabilecek bir H pkap aldımmı bu işi yalnız bile götürürüm.Ne yapalım....

mahmudiyearicilik dedi ki...

Yeni yerin hayırlı olsun. İnşallah mevsim iyi gider, Kestane balını alırsın.

SAYGILAR

{H.İ.KAVUN, Kütahya / Tunçbilek } dedi ki...

Uğur kardeşim inşallah herşey gönlünce olur emeğinin karşılığını alırsın.Gerçekten arıcılığın kazancı alın teri değilmi koca bir yılını sayılı günlere bağlıyorsun..

hbcaliskan@gmail.com dedi ki...

merhabalar Uğur bey.. ytenir yerinizde bol bol bal almanız dileğiyle.. maalesef çiçek açma tarihleri aynı olmuyor her sene bizde hayıtta yaşadık bu sene aynı sorunu taşıdığımız yerde çiçek açtı bu seferde ılık rüzgarlar kuruttu nektarı ..bekliyoruz hevesle nektar gelmesini 20 günlük tespitiniz doğru gözüküyor ama çiçeklernme başlangıcını iyi kestirebilmek önemli ... çalışmalarınızı tebrik ediyorum saygılarımla

İlhami Uyar dedi ki...

Saygıdeğer müdürüm,hazırlıklarınızın karşılığını fazlasıyla almanızı dilerim,her zaman başarı haberlerinizi duyma dileklerimi iletiyor,sevgi ve saygılar sunuyorum.

fatih güneş dedi ki...

MAşallha kardeşim arıları çiftelemişin inşallah yeni yerinden bol ürün alırsın.

emin benli dedi ki...

ya ben geleyim dedim,sen almadın.ücret olarak sadece bol çay istedim.olmaz dedin.bari yardımlaşma yok derken emin benli hariç diye belirtseydin.