27 Ekim 2009 Salı

ÇAM BALI

Sezon bitti bitiyor derken havalarında ılıman gitmesi nedeniyle arılarımız oldukça iyi iş çıkardılar bu yıl.Yaklaşık olarak bir aydır çeşitli sebeblerden dolayı kontrole dahi gidemediğim arılarıma geçtiğimiz cumartesi günü kavuşmak nasip oldu.
Kovanlarda gördüğüm durum hiçte şaşırtıcı olmadı benim için.Köylü bir amcamızın telefonla bilgilendirmesi nedeniyle bal akımının hızlı bir şekilde devam ettiğini zaten biliyordum.


Durumu iyi olan kovanların bal akımı nedeniyle gerçekten iyi çalıştıkları hemen farkediliyordu.Çıtalarda doluluk oranı üst seviyeye çıkmış olanların alımı ve yerlerine kabarık boş petek verilmesi işlemine hemen başladım.Petek gözlerin tamamen dolduğunu görmek arıcının tüm yorgunluğunu alıyor.
Alalımmı almayalımmı denilecebilecek türden çıtalardan bir tanesi.


Bal akımı devam ettiğinden arı, anaya yumurtlama alanı bırakmayacak derecede bir damlada olsa bal koyuyor ve bir şekilde onu yönlendirmiş oluyorlar.Kışlama için ideale yakın duruma gelmiş çıtalardan bir tanesi.Görüldükten sonra tekrar kovandaki yerine bırakıldı.

Orta kısımda yavrulu alan ve kenarlarda bal kemeri.Arı nüfusunun iyi olduğu kovanlarda yavrulama faaliyetleri oldukça iyi gidiyor şu an için.


Tamamen balla bloke olmuş çıtalar kovandan alınarak ana arıya yumurtlama alanı , arıyada bal koyacak yer açmak gerektiğinden bunların yerine boş kabarık petek verildi.

Ben kovanlarda bir taraftan doşlu boş çıta değişmi yaparken yanıma gelen köylü arıcılardan bir büyüğümüz.Zamanımız az yapacak iş çok oldugundan dolayı kovan başı sohbet ederek güncel durum değerlendirme yaptık.Kendisi uzun yılların arıcısı oldugu her halinden belli.Ancak benim arıcılarda tespit ettiğim bir durum var.Kovan sayısının az yada çok olması arıcının yaşı ve kaç yıllık arıcı oldugu sorularının cevaplarına göre karşısındakiyle ona göre iletişim kurma olayı.Tamam belki ölçü için bu kıstaslar geçerli olabilir,doğrudur, sözümüz yok ama bence önemli olan kovan başı alınan bal miktarına göre arıcının işini ne kadar iyi yapıp yapmadıgına bakılmalı.


Karşılıklı yapılan sohbetten sonra işimize devam ettik ki akşam hemencecik oluveriyor zaten. Kısa günde oldukça yorulmuşum.Pazar günük ayak kaslarımın ağrımasından hamlamış oldugumu farkettim.


Bal-polen ve kapalı gözlü alan miktarına bakmak,hastalık durumunu kontrol etmek,ana arıyı görüp birazcıkta izlemek koloninin sağlıklı oldugu konusunda güven veriyo arıcıyaBal akımı devam ettiğinden dolayı arılar oldukça sakin olduklarından hatıra fotoğrafı çekildik .


Bu arkadaşı kovanların etrafında gezinirken gördük.Bir çeşit çekirge ama oldukça büyük ve sakin yapıda ; kaçmak bilmediğinden zorla gönderdim uzaklara.

5 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Uğur bey, balın bereketli olsun. Sayın hocam Nizamettin KAYRAL "Arıcı kovan sayısıyla değil hasılatıyla övünür" diye yazmış kitabında, çok güzel bir söz.
Kovan önünde gördüğün çekirgenin adı PEGAMBER DEVESİ arı yiyen bir böcektir ve bulunduğu ortamın renklerine bukalemun gibi uyum sağlar...

mahmudiyearicilik dedi ki...

Maaşallah çok güzel, Bereketli olsun.
SAYGILAR

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Kıran herşey gönlünüze göre olsun,iyi çalışmalar.

salih arıcı dedi ki...

Uğur bey,Maşallah arılar çok güzel görünüyor,çam balınıda yersiniz gibi görünüyor.Paylaşımlar çok güzel,kal sağlıcakla.

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Kıran Bayramda bekliyorum,zaten adı üstünde Kurban bayramı birşey almanıza gerek varmı,bence yok.İnşallah hava güzel olur size dağ ova güzel bir sporda yaptırırım.Misafirin başımız üzerinde yeri var.Sevgi ve saygılarımla.